Taniec dla najmłodszych – dobry dla ciała i umysłu!
Żywioł tańca jest szczególnie bliski dzieciom. Już od najmłodszych lat maluchy chętnie podrygują, słysząc dźwięk muzyki. Swoją radość wyrażają poprzez przytupywanie, klaskanie i wymachiwanie rękami. Warto rozwijać te naturalne odruchy i wprowadzać dziecko w świat rytmu i dźwięków. Korzyści dla ciała i umysłu płynące z tańca są nie do przecenienia!
Taniec od kilku lat przeżywa w Polsce prawdziwy renesans. Popularne telewizyjne show, takie jak Taniec z gwiazdami czy You can dance, sprawiły, że szkoły tańca są oblegane jak nigdy wcześniej. Szkoły salsy czy tańców latynoamerykańskich zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu, a rodzice, rozważając ofertę pozalekcyjną dla swoich pociech, coraz częściej wybierają właśnie zajęcia z tańca. Eksperci zajmujący się aktywnością fizyczną zapewniają, że to doskonały wybór, bo lista zalet płynących z podrygiwania w rytm muzyki jest naprawdę długa.
Korzyści
Taniec pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Dzięki zajęciom maluchy mają lepszą koordynację ciała i poczucie rytmu, są bardziej gibkie i lepiej radzą sobie nawet ze skomplikowanymi ćwiczeniami na WF-ie. Systematyczny taniec poprawia kondycję i wyrabia potrzebę aktywności fizycznej, która procentuje przez całe życie. Dodatkowo taniec pozwala utrzymać prawidłową wagę. Trenerzy uczą także prawidłowego oddychania z użyciem przepony.
Dzięki lekcjom tańca dziecko odnosi korzyści nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu. Aktywność fizyczna pozwala rozładować emocje i lepiej radzić sobie ze stresem. Ruch uwalnia hormony szczęścia i poprawia samopoczucie. Samo uczestnictwo w lekcjach uczy skupienia i koncentracji oraz szacunku do trenera. Dzięki temu maluch uczy się odpowiedzialności i systematyczności. Muzyka poprawia pamięć i pozytywnie wpływa na wyobraźnię oraz rozwój emocjonalny. Wiele szkół nauki tańca organizuje zawody i występy dla rodziców. To doskonała okazja do przełamywania nieśmiałości i radzenia sobie ze stresem. Same zajęcia w grupie pozwalają również radzić sobie z nieśmiałością, a dodatkowo uczą współpracy i budowania relacji międzyludzkich.
Systematyczne zajęcia wiążą się ponadto z wyjazdami na obozy czy kolonie z trenerem. To dobra okazja do nauki samodzielności i obycia. Podczas kolonii, mimo całodobowej opieki wychowawców, dzieci muszą wykonywać wiele czynności, z których często są wyręczane w domu przez rodziców (składanie ubrań, czesanie włosów, przygotowywanie prostych posiłków).
– Kiedy moja córka wyjeżdżała po raz pierwszy na tygodniowy obóz sportowy, nie kryłam obaw. Miała osiem lat – wspomina pani Marta, mama 9-letniej dziś Pauliny. Jak mówi, dziewczynki wraz z trenerką wyjechały do Jeleniej Góry, czyli ponad 300 kilometrów od rodzinnego Krakowa. – Przygotowywałam się na to, że będę musiała wsiąść w samochód i odebrać stęsknioną córkę przed zakończeniem obozu. Pamiętam też, że gdy ją pakowałam, liczyłam się z tym, że znaczna część ubrań i przyborów już nie wróci – śmieje się dziś pani Marta. Paulinka nie tylko zabrała z powrotem wszystko, co wzięła ze sobą na czas wyjazdu. Przywiozła też nowe doświadczenia i mnóstwo przyjaźni, które trwają do dzisiaj.
– Jeszcze pierwszego wieczoru Paulina rozmawiała ze mną ze smutkiem i nostalgią w głosie. Ale z każdym kolejnym dniem coraz bardziej czułam, że telefony są mniej pożądane. Córka wolała spędzać czas na wieczornych pogaduchach z koleżankami z pokoju, a rozmowy ze mną ograniczała do zapewnienia, że wszystko jest w porządku – wspomina mama i dodaje, że w tym roku bez cienia obaw zapisze Paulinę na kolejny obóz wakacyjny.
Od najmłodszych lat
Nie ma dolnej granicy wieku, od której dzieci mogą uczyć się tańczyć. Ze względu na konieczność koncentracji przez kilkadziesiąt minut zorganizowane zajęcia są polecane dopiero po ukończeniu 3. roku życia. Młodsze dzieci mogą rozwijać zdolności ruchowe w domu z rodzicami. W internecie można znaleźć mnóstwo kilkuminutowych piosenek z konkretnymi, prostymi układami, które będą mogły zapamiętać maluchy (np. popularne Kaczuszki, Boogie-woogie, Krasnoludki, Głowa, ramiona, kolana, pięty itp.). Rodzice mogą ze swoimi pociechami tańczyć też np. w kółku w rytm ulubionych piosenek dziecka.
Zajęcia i cena
Przy wyborze szkoły warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Na początek dobrze zasięgnąć opinii na temat danej placówki, np. w internecie lub poprzez rozmowy z rodzicami dzieci. Większość szkół umożliwia udział w lekcjach pokazowych, które pozwalają zobaczyć podejście trenerów, zaplecze i warunki panujące w danym ośrodku. Nie bez znaczenia jest również cena. Miesięczny koszt lekcji tańca, w zależności od renomy szkoły i częstotliwości zajęć, waha się w przedziale od ok. 60 zł do nawet kilkuset złotych. Kolejnym ważnym czynnikiem jest lokalizacja szkoły. Warto wybrać taką, która umożliwi nam możliwie szybkie i bezproblemowe przewiezienie dziecka na zajęcia. Dla niektórych rodziców atutem szkoły może być jej lokalizacja w większym centrum sportowym. Pozwala to rodzicowi uczestniczyć np. w treningach squasha czy aerobiku podczas lekcji dziecka.
Przy wyborze szkoły należy wziąć pod uwagę preferencje dziecka. Nie zawsze to, co podoba się rodzicom, spotyka się z uznaniem malucha. Zdarza się, że syn czy córka będą chcieli uczęszczać na zajęcia do szkoły, w której uczy się kolega ze szkoły czy przedszkola. Nie wolno zapominać, że lekcje mają być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Jaki taniec wybrać?
Przede wszystkim taki, który spodoba się dziecku i będzie sprawiał mu przyjemność. Szkoły oferują dużą różnorodność. W większości z nich możemy wybierać spośród poniższych propozycji.
- Tańce towarzyskie – są to tańce standardowe, prezentowane na turniejach. To propozycja raczej dla starszych dzieci. Tańce wymagają bowiem współpracy i koordynacji z partnerem. Do tej grupy zaliczają się walc wiedeński, walc angielski, tango, quickstep i fokstrot.
- Balet – potoczna nazwa tańca klasycznego (akademickiego). W rzeczywistości słowo balet odnosi się do całości widowiska na scenie (połączenia tańca, muzyki i scenografii). Taniec wykonywany jest przy akompaniamencie muzyki klasycznej. Układy są bardzo dopracowane, a składają się na nie ruchy, gesty i elementy gry aktorskiej. To wymagający rodzaj tańca – aby dojść do perfekcji, konieczne są wrodzone predyspozycje i ciężka praca. Ta forma ruchu jest preferowana szczególnie przez dziewczynki, zafascynowane atrakcyjnymi, kolorowymi strojami. Lekcje baletu są w ofercie większości szkół tańca, a koszty miesięcznego kursu zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.
- Tańce ludowe – do tej grupy zalicza się m.in. krakowiaka, kujawiaka, mazurka, poloneza, oberka czy taniec zbójnicki.
- Hip-hop – należy do ulicznych stylów tańca i obejmuje szeroki zakres ruchów. Pozwala tańczącym na dużą ekspresję, pomysłowość i inwencję. Wokół hip-hopu wytworzyła się kultura, jej wyróżnikiem są m.in. charakterystyczne stroje (np. czapki z daszkiem).
- Taniec jazzowy – jest połączeniem baletu, tańca nowoczesnego i tańca akrobatycznego. Tancerze występują zazwyczaj w tunikach i boso lub w tzw. jazzówkach, czyli butach nieograniczających ruchu stopy.
Bądźcie roztańczoną rodziną!
W trakcie gdy syn czy córka są na lekcji tańca, rodzice również mogą rozwijać swoje umiejętności na parkiecie. Zsynchronizujcie zajęcia i stańcie się roztańczoną rodziną. Zalety płynące z tańca dla dorosłych są naprawdę duże!
- Dźwięk muzyki i ruch redukują stres i napięcie oraz zwiększają pewność siebie.
- Systematyczny taniec reguluje poziom dopaminy i serotoniny, nazywanych potocznie hormonami szczęścia. Zwiększa także pewność siebie.
- Taniec poprawia wydolność płuc i serca. Jest zalecany osobom zagrożonym chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz w rehabilitacji tego typu schorzeń.
- Pozwala zredukować masę ciała lub utrzymać wymarzoną sylwetkę (podczas godzinnego tańca można spalić ok. 300 kalorii).
- Pozytywnie wpływa na układ ruchowy, w szczególności na kręgosłup, miednicę i stawy.
- Przyczynia się do poprawy postawy.
- Polepsza pracę jelit i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy.
- Poprawia koncentrację.
- Usprawnia krążenie.