Ringo idealne dla najmłodszych

Trochę zapomnieliśmy o tym gumowym pierścieniu. A niesłusznie! To świetny i niedrogi pomysł na interesującą i bezpieczną aktywność dla najmłodszych.

ringo

Ringo to polski wynalazek. Gumowy pierścień o średnicy 17 centymetrów został wymyślony w 1959 roku przez znanego szermierza i dziennikarza Włodzimierza Strzyżewskiego. Najpierw, dla jego twórcy była elementem treningu szermierczego, później przekształciła się w zabawę i sport rekreacyjny możliwy do uprawiania przez niemal każdego i w każdych warunkach bez względu na porę roku. Obecnie ringo jest grą sportową o bogatej technice i taktyce. Gra uprawiana jest w licznych krajach nie tylko Europy, a w wielu innych wzbudza zainteresowanie. Powstałe dopiero w 1989 r. Polskie Towarzystwo Ringo i nieco później 1993 Międzynarodowa Federacja Ringo (International Ringo Federation) organizują międzynarodowe zawody takie jak mistrzostwa Europy i Świata.

Ale ringo to przede wszystkim świetna zabawa dla najmłodszych. Oprócz klasycznej gry z użyciem siatki, krążek ringo można też wykorzystać do ćwiczeń.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ćwiczeń dla najmłodszych z wykorzystaniem ringo:

Kto celniej

Wbijamy obok siebie w ziemię kilka niewysokich patyków. Każdy uczestnik zawodów (dorośli rywalizują razem z dziećmi) swoimi czterema krokami wyznacza miejsce, z którego będzie rzucał. W ten sposób ci mniejsi rzucają z bliższej odległości. Każdy uczestnik rywalizacji wykonuje pięć rzutów. Za celny uważa się rzut, gdy ringo znajdzie się na dowolnym patyku. Wygra osoba, która uzyska najwięcej celnych rzutów.

Kolanko

Uczestnicy zabawy ustawiają się na obwodzie koła i następnie rzucają do siebie ringo. Jeżeli komuś nie uda się chwycić kółeczka, musi przyklęknąć na jedno kolano, a powstać może dopiero po prawidłowym chwycie kółeczka. Dzieci mogą rzucać i chwytać ringo nawet oburącz.

Toczydło

To konkurs w parach. Mogą rywalizować same dzieci lub dzieci z dorosłymi. Dwie osoby ustawiają się naprzeciwko siebie w odległości kilku kroków i stają w lekkim rozkroku. Zadaniem uczestników konkursu jest takie potoczenie kółeczka ringo po ziemi, aby przetoczyło się pomiędzy nogami przeciwnika. Każdy uczestnik może wykonać pięć prób, choć uczestnicy zabawy mogą umówić się na ich dowolna liczbę. Wygra osoba, która uzyskała więcej celnych ”toczeń”. A rodzinnym mistrzem zostaje ten, kto wygrał najwięcej pojedynków w parach.