44 miliony złotych dla młodych sportowców i dla trenerów
W czerwcu 2022 r. weszło w życie rozporządzenie regulujące zasady przydzielania stypendiów finansowanych przez Ministra Sportu i Turystyki wyróżniającym się sportowcom i trenerom. To ważna decyzja, dzięki której aż 44 mln zł trafią do zawodników i szkoleniowców. Wsparciem ministerstwa będą objęte różne grupy, co pozwoli na sprawiedliwy podział środków. Program Team 100 Junior jest przeznaczony dla najbardziej uzdolnionej młodzieży w wieku 16–17 lat, a Team 100 – dla najlepiej rokujących zawodników w wieku 18–23 lat. Przewidziano także pomoc dla sportowców znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej lub sportowej oraz dla trenerów, których działalność jest niezwykle istotna dla procesu szkolenia sportowego kolejnych pokoleń zawodników.
Nowe przedsięwzięcie to bezpośrednia kontynuacja programu Polskiej Fundacji Narodowej Team 100, który przyniósł świetne wyniki. W ciągu 4 lat udzielono wsparcia 430 młodym sportowcom, w tym 59 osobom reprezentującym dyscypliny paraolimpijskie. Uczestnicy programu zdobyli łącznie 574 medale na mistrzostwach świata i Europy. Podczas zeszłorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio beneficjenci PFN Team 100 wywalczyli dziewięć medali w pięciu konkurencjach olimpijskich oraz siedem krążków podczas zmagań paraolimpijskich. Ich historie to często opowieści o harcie ducha i walce z przeciwnościami. Adrian Castro (srebro w szabli indywidualnie na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio) miał zaledwie 14 lat, gdy wskutek wypadku na motocyklu doznał złamania kręgosłupa i uszkodzenia rdzenia kręgowego. Nie poddał się – zaczął trenować szermierkę na wózkach i dziś jest jednym z najbardziej utytułowanych sportowców w tej dyscyplinie. Barbara Bieganowska-Zając, kilkukrotna mistrzyni paraolimpijska, ma za sobą dramatyczne dzieciństwo i doświadczenie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność intelektualną. Do Tokio pojechała po ciężkim przechorowaniu COVID-19 i mimo wielkiego obciążenia chorobą ponownie sięgnęła po olimpijskie złoto.
Wsparcie na ważnym etapie
Z założenia wsparcie ministerialne ma objąć 900–1000 osób, czyli więcej niż dotąd. Przewiduje się, że beneficjentami stypendium Team 100 zostanie około 250 członków kadry narodowej. Brak stałego źródła dochodów umożliwiającego utrzymanie się i jednoczesne trenowanie sprawia często, że młodzi zawodnicy porzucają karierę sportową na rzecz pracy zarobkowej. Wielu z nawet bardzo dobrze zapowiadających się sportowców rezygnuje z treningów. Program ma zapobiegać temu zjawisku dzięki wsparciu finansowemu.
Docenienie trenerów
W programie przewidziano również wsparcie dla trenerów. Sytuacja finansowa klubów sportowych bywa na tyle trudna, że uniemożliwia satysfakcjonujące wynagradzanie szkoleniowców, którzy zostają zmuszeni do szukania dodatkowego źródła zarobku czy wręcz do odejścia z zawodu. Dlatego właśnie zaplanowano wsparcie, aby zachęcić trenerów do dalszej pracy z zawodnikami oraz rozwijania własnych umiejętności. Ten potencjał także trzeba wykorzystać.
Więcej informacji i dokładne zasady przydzielania stypendiów można znaleźć na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki.