Rolki i wycieczka zamiast telewizora. Zachęć dziecko do aktywności. To proste!
Twoje dziecko spędza godziny przed ekranem komputera lub telewizora? Zamiast zabaw na boisku woli piłkarskie rozgrywki na tablecie? Samo upominanie dziecka i przekonywanie, by ruszyło się z fotela, nic nie wskóra. Sprawdź, jak rozbudzić w najmłodszych pasję do ruchu.
Wykaż się pomysłowością
Same komunikaty słowne nie przyniosą efektu, jeśli w ślad za nimi nie pójdzie działanie. Przekonywanie syna czy córki, by oderwali się od ekranu, nic nie da, jeśli dziecko nie dostanie w zamian atrakcyjnej alternatywy. Zaproponuj wyłączenie telewizora i zaoferuj wspólną wycieczkę rowerową albo wyjście na rolki. Młodsze dzieci można przekonać do wyjścia na plac zabaw, przejażdżki na hulajnodze czy gry w piłkę w ogródku lub na okolicznym boisku.
Jeśli brakuje Ci czasu, poszukaj zorganizowanych ofert. Zajęcia sportowe już dla kilkulatków organizowane są m.in. w domach i centrach kultury, a także przez placówki prywatne (np. siłownie, baseny czy centra rekreacji). Pozalekcyjne kluby sportowe działają również w wielu szkołach.
Szukaj dodatkowych motywacji
Wykorzystuj różne okazje do promowania aktywności. Jeśli dziecko polubi ruch, możesz np. zorganizować urodziny w parku trampolin czy na basenie. Również nowa piłka, buty sportowe lub rolki mogą okazać się doskonałym prezentem.
Dzieci lubią gadżety, a sklepy sportowe prześcigają się w ofercie najróżniejszych akcesoriów do uprawiania sportu. Koszulka z imieniem dziecka, kolorowy strój do baletu czy sukienka na tańce mogą być wspaniałym pretekstem do rozpoczęcia aktywności. W kwestii kupowania sprzętów i akcesoriów należy oczywiście zachować zdrowy rozsądek i umiar, czasami jednak właśnie taki drobiazg może stanowić doskonały początek przygody ze sportem.
Do niektórych łatwiej dotrzeć, zaczynając od teorii. Jeśli Twoje dziecko od aktywności woli książki, wykorzystaj to i podrzucaj mu lektury tematyczne. Mogą to być życiorysy będących obecnie na topie gwiazd sportu czy powieści, w których sport odgrywa znaczącą rolę. Sposobem na dotarcie do nieprzekonanych może być rozpoczęcie od kibicowania. Wybierzcie się na rozgrywki ulubionej drużyny, poobserwujcie wyczyny deskorolkowców. A jeśli masz taką możliwość, zorganizuj wspólne wyjście na mecz ze znajomymi dziecka.
Wspieraniu aktywności może pomóc także robienie zdjęć podczas wycieczek rowerowych czy zajęć sportowych dziecka. Im częściej będziesz pokazywać synowi czy córce, że ruch jest fajny, tym lepiej.
Nic na siłę
Pozwól dziecku wybrać aktywność, którą naprawdę polubi. Pokaż różne warianty i pomysły. Dla jednych prawdziwą frajdą będą łyżwy czy ścianka wspinaczkowa, inne dzieci polubią basen lub zajęcia grupowe (np. karate czy balet). Nie wzbudzaj w dziecku poczucia winy, jeśli po semestrze zajęć pozalekcyjnych z łucznictwa nie będzie chciało kontynuować ćwiczeń. Najważniejsze jest pokazanie możliwości i zezwolenie na świadomy wybór. Półroczne zajęcia, nawet jeśli nie będą kontynuowane, nie są czasem straconym. Dziecko spędzało czas aktywnie, zdobyło nowe umiejętności, doświadczenia i być może nawiązało nowe znajomości.
Nie nastawiaj się też na spektakularne efekty i sukcesy – jeśli przyjdą, to dobrze. A jeśli nie – potraktuj sport tylko jako inwestycję w zdrowie dziecka. Wspieraj swoją pociechę i motywuj. Początki bywają trudne, dlatego nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko i nie narzucaj rygorystycznych treningów. Jeśli syn czy córka poczują, że nie spełniają Twoich oczekiwań, szybko się zniechęcą. Ruch ma być przyjemnością, a nie obowiązkiem wykonywanym pod presją i z nastawieniem wyłącznie na wyniki.
Bądź dobrym przykładem
Dzieci to doskonali obserwatorzy i uczą się, naśladując dorosłych. Nie będziesz wiarygodnym rodzicem, jeśli zaczniesz zachęcać dziecko do ruchu, samemu spędzając czas na kanapie. Pokaż najmłodszym, że sport jest ważny także dla Ciebie. Nawet będąc zabieganym rodzicem, możesz od czasu do czasu popedałować na rowerze stacjonarnym, oglądając przy tym program informacyjny. W internecie znajdziesz też mnóstwo filmików z przykładowymi treningami do wykonania w domu. Wracając ze szkoły autobusem, wysiądźcie przystanek wcześniej i pójdźcie spacerem do domu. Wybierzcie się do sklepu piechotą albo wybierzcie schody zamiast windy. Jeśli dziecko zobaczy, że ruch jest obecny w Twoim życiu, chętniej znajdzie dla niego miejsce także w swoim.
Warto również, planując weekendowe i wakacyjne wyjazdy, uwzględnić w nich aktywność. Zacznijcie od łatwych wycieczek w niższe góry, wyjazdów rowerowych czy przejażdżek na rolkach. Z czasem możecie stawiać sobie ambitniejsze plany, a ruch stanie się nieodłącznym elementem Waszego czasu wolnego.